Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atletika  je základním sportovním odvětvím, které zahrnuje přirozené pohybové vlastnosti člověka, tj. běhy, chůzi, skoky, vrhy a hody; původně znamenala boj, závodění.

Atletika zahrnuje různorodé pohybové činnosti, jejichž obsahem jsou pohyby cyklické, acyklické a smíšené podle charakteru jednotlivých disciplín. Uplatňují se při ní také základní dynamické zákony - jde o přechod z klidu do pohybu (start), změnu směru pohybu (odraz při skoku), dokončení pohybu (doskok). V atletických disciplinách se uplatňuje pohyb rovnoměrný (např. běh v trati) nebo pohyb rovnoměrně zrychlený přímočarý či rotační (např vrh koulí a hod diskem). Atletika zajišťuje všestranný rozvoj a současně poskytuje široký výběr pro sportovní vyžití. Atletická cvičení mohou být prováděna i v přírodních podmínkách (louka, les, park), což zvyšuje jejich emocionálnost a zdravotní význam. Jsou součástí tělesné přípravy většiny sportů.

Cvičení, převzatá v novém věku ze starořecké atletiky, se rozdělila na dvě sportovní odvětví:

  • lehká atletika (dnešní vnímání slova atletika, obsahuje běhy, skoky, vrhy a hody, chůzi a víceboje)
  • těžká atletika (obsahuje zápas a vzpírání)

To bylo něco jako teorie,ale ta není tak podstatná.Atletika není jen o sportu a sport není jen o vítězství.Jistě vítězství má ve sportu svou podstatu,ale aby mohl člověk dělat sport,nebo COKOLI jiného musí CHTÍT!!!Musí mít pevnou vůli,protože úspěch nedorazí k němu,ale musí dorazit on/a k úspěchu!!Já atletiku miluju a dělám ji moc ráda,protože mě baví.Myslím,že každý člověk by měl mít nějaký svůj koníček,kterému se hodlá věnovat.Držím všem takovým,kteří se rozhodli,nebo ještě rozhodují dělat to co je baví pěsti a doufám,že se jim to podaří.

                                    Vaše autorka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář